Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / Miniwykład pod namiotem Solidarnych
Miniwykład pod namiotem Solidarnych

Miniwykład pod namiotem Solidarnych

2011-07-05

Opozycjonista w okresie PRL, senator RP I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji, od 2007 wicemarszałek Senatu. W 1998 założył Fundację Obrony Praw Człowieka, która w 50. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zorganizowała w Warszawie III Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka.

 

Krótką charakterystykę działalności opozycyjnej i politycznej naszego Gościa przedstawiła zebranym Ewa Stankiewicz, podkreślając głębokie zaangażowanie senatora Z. Romaszewskiego w obronę praw człowieka. Potem rozpoczął się miniwywiad.

E.Stankiewicz pytała senatora o jego przeszłość opozycyjną, o zdanie na temat czterech postulatów Solidarnych 2010, o grupy społeczne znajdujące się obecnie na marginesie, poszkodowane i represjonowane. Senator poruszył kwestię zagrożeń demokracji w Polsce. „Państwo w naszym kraju działa sobie a muzom” - stwierdził. Nasze postulaty, protesty, podpisy nie mają najmniejszego wpływu na poczynania władzy, jakbyśmy nie istnieli. W krajach o tradycji demokratycznej to społeczeństwo ma głos w kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności, a nawet w kwestii odwołania prokuratorów. U nas rząd i sądy są niezależne od woli społeczeństwa. Mimo to – dodał - fakt, że po agresywnej interwencji policji, jednak utrzymaliście namiot, w którym możemy teraz się bezpiecznie spotykać, to duży krok naprzód. Przed nami wybory, które są naszym być albo nie być. Albo wygra PIS, albo nie będzie nas wcale.

 

Nawet burza nie przeszkodziła zgromadzonym w wytrwałym słuchaniu tych ciekawych refleksji. Namiot okazał się prawdziwym schronieniem nie tylko dla Gościa.


Pod koniec prelekcji do senatora dołączyła jego małżonka - Zofia Romaszewska. Wspólnie wyrazili swoje zainteresowanie losami osób pokrzywdzonych przez upośledzony system, który obecnie panuje. Deklarowali  gotowość niesienia indywidualnej pomocy i rozpatrzenia przypadków niesprawiedliwości, w tym tajemniczych pobić w asyście policji lub przez nią, dokonanych wbrew prawu.

 

Zuzanna

Relacja audio z wykładu:

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

Część 5

Część 6

Materiał fotograficzny ze spotkania można zobaczyć na:

http://solidarni2010.pl/n,371,8,miniwyklad-6062011-spotkanie-z-senatorem-zbigniewem-romaszewskim.html 

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska