Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / I Kadencja Senatu RP 1989 - 1991 / 50. rocznica wybuchu II Wojny Światowej (6. pos.)

50. rocznica wybuchu II Wojny Światowej (6. pos.)

1989-08-30

Oświadczenie Senatu w 50. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

6. pos. Senatu PRL w dniu 30 sierpnia 1989 roku

 

Zgłaszając poprawkę do oświadczenia Senatu w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Senator Romaszewski zaproponował, aby w ostatnim zdaniu oświadczenia, artykułującym domaganie się "zadośćuczynienia, zwłaszcza moralnego, wobec tych, którym Polska tak wiele zawdzięcza", zrezygnować ze słów "zwłaszcza moralnego".

- Boję się - argumentował Senator - że "zadośćuczynienie zwłaszcza moralne" może oznaczać zakończenie całej sprawy. A mamy w tej chwili do czynienia z rzeczywiście gigantycznym problemem ludzi starszych, ludzi, którzy już w tej chwili nie potrafią sobie radzić i którym skonfiskowano mienie, którzy utracili zdrowie. Jest to szeroki problem społeczny, który nie sprowadza się wyłącznie do wymiaru moralnego. Po prostu boję się, żeby "zwłaszcza moralnego" nie zamknęło problemu. Dlatego proponowałbym w ostatnim zdaniu zostawić "domagamy się zadośćuczynienia wobec tych, którym Polska tak wiele zawdzięcza".

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska