Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / II Kadencja Senatu RP 1991 - 1993 / Ustawa o wynagrodzeniach w budżetówce - diety parlamentarzystów (30 pos.)

Ustawa o wynagrodzeniach w budżetówce - diety parlamentarzystów (30 pos.)

1992-12-22

Wynagrodzenia w budżetówce i diety parlamentarzystów

30. posiedzenie Senatu 2 kadencji, 22 grudnia 1992 roku

 

Ustawa, przedłożona Senatowi nosiła tytuł: „Ustawa o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 1993 roku oraz o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”.

Senator Zbigniew Romaszewski zwrócił również uwagę na sprawę diet parlamentarzystów, które próbowano regulować w przedstawionej nowelizacji. Senator przypomniał jaka jest istota diety parlamentarzysty, która w swej istocie jest kwotą przeznaczoną na działalność parlamentarzysty. Kwota ta nie jest wynagrodzeniem i nie jest objęta podatkiem dochodowym. Sprawa diet parlamentarnych powinna być regulowana przez ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Senator stwierdził, że jeśli któryś z parlamentarzystów działalności poselskiej lub senatorskiej nie prowadzi, na przykład zajmując równocześnie stanowisko rządowe, nie powinien otrzymywać diety, gdyż nie prowadząc działalności parlamentarzysta taki nie ponosi jej kosztów.

Senator mówił, że sprawę należy uregulować, jednak nie należy próbować tego robić przy okazji nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach. Senator powiedział: „Nie uzyskamy w ten sposób naprawdę niczego poza podaniem w wątpliwość, czym w gruncie rzeczy jest dieta poselska. (…) Sam pomysł regulowania tego w ustawie o wynagrodzeniach jest zasadniczym nieporozumieniem.”

Senator Zbigniew Romaszewski pytał również o wysokość rezerw na regulacje płacowe w Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: Senat 2 kadecncji > stenogramy posiedzeń > 30 posiedzenie > pkt. 2

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska