Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Zawód psychologa (6 pos.)

Zawód psychologa (6 pos.)

2001-12-19

O zawodzie psychologa

6. posiedzenie Senatu - 19, 20, 21 grudnia 2001

 

Nie ulega wątpliwości, że powinny istnieć zawody szczególnej odpowiedzialności, szczególnego zaufania publicznego, objęte korporacyjną reglamentacją, jak w przypadku zawodu pielęgniarki i lekarza - uważa senator Romaszewski. Wydaje się, że powinno tak być również w przypadku zawodu psychologa, bo wiąże się z nim bardzo duża odpowiedzialność. Nierzetelne i nieprofesjonalne wykonywanie tego zawodu może spowodować destrukcję w psychice człowieka. Nawiasem mówiąc, dodaje, niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której doglądany przez psychologa uczestnik reality show powędrował do zakładu psychiatrycznego.

Senator konstatuje, że wraz z rozwojem społeczeństwa konsumpcyjnego i wzrostem roli pieniądza we wszystkich właściwie profesjach, zawód psychologa znalazł się pod ogromną presją parapsychologów i demonologów stosowanych. Bardzo często praktyka rzetelnego psychologa zostaje zastąpiona praktykami szamańskimi, a w XXI wieku nie powinno być miejsca na szamaństwo, nawet dobrze płatne. Jeżeli chodzi o zawody zaufania publicznego to, według senatora jednym z nich powinien być również zawód dziennikarza, który odgrywa gigantyczną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 6 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 1

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska