Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Zwalczanie konkurencji (19 pos.)

Zwalczanie konkurencji (19 pos.)

2002-06-19

O zwalczaniu konkurencji

19. posiedzenie Senatu - 19, 20, 21 czerwca 2002

 

W ocenie senatora Romaszewskiego wszystkie normalne państwa czuwają, żeby ich gospodarki nie zostały pochłonięte przez inne. Aktualny stan bezrobocia w Polsce jest na poziomie 17,5% - 18%, a pod koniec roku przewidywane jest 19,5% dlatego uzasadnione jest ograniczenie importu bezrobocia do Polski w ten sposób, że odpowiedni zapis w ustawie ograniczy właścicielowi sieci handlowej możliwość importu towarów własnej marki. Obecnie właściciel sieci handlowej może uzyskać ponad 20% obrotu ze sprzedaży towarów własnej marki, czyli ponad 20% towarów sprzedawanych przez sieci handlowe jest produkowane w Unii Europejskiej. Żeby było jasne - mówi senator Romaszewski - Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji są to: Ahold Polska, Tesco, Selgros, Cash&Carry, PMB-Market, OBI, Nomi, a także Auchan, Carrefour, Hit i Metro AG. To te najbardziej znane. Jest jeszcze Champion, czyli Globi i te właśnie sieci handlowe mają problem w związku z zamiarem ustawowego ograniczenia im do 20% dystrybucji towarów importowanych.

Ograniczenie do 20% obrotu ze sprzedaży towarów marki własnej zmierza do tego, żeby sieci handlowe nie były promotorami zewnętrznej produkcji. Ponadto 20% to nie jest mało przy osiemnastoprocentowym bezrobociu, a import bezrobocia do Polski to rzecz, która jest nam najmniej potrzebna - zauważa senator i proponuje, żeby przyjąć ustawę w wersji sejmowej.

W dyskusji nad zmianą ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji senator Romaszewski wskazał też na ekspertyzę Patrice'a Pellegrino, któremu Przewodniczący Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji pan Madeira Lopes zlecił jej przeprowadzenie - legal-consumer affairs adviser. Z ekspertyzy Patrice'a Pellegrino wynika - a zdaniem senatora jest ona bardzo rzetelna - że procentowe ograniczenie sprzedaży może mieć wpływ na wielkość importu i eksportu między Unią Europejską a Polską oraz, że proponowane w polskiej ustawie ograniczenia naruszają art. 30 traktatu Wspólnoty Europejskiej. Senator Romaszewski zauważa, że traktat jeszcze nas nie wiąże, więc powoływanie się na taki zapis jest nadużyciem.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 19 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt.10

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska