Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Bezpieczna Polska - program rządowy (24 pos.)

Bezpieczna Polska - program rządowy (24 pos.)

2002-09-11

"Bezpieczna Polska" - program rządowy

24. posiedzenie Senatu - 11, 12 września 2002

 

60-70 tys. więźniów jest pilnowanych i obsługiwanych przez 26-28 tys. służby więziennej. Natomiast 150 tys. dozorów obsługuje zaledwie 3 tys. kuratorów. W ten sposób koszt utrzymania jednego więźnia wynosi 1.600 zł, a koszt realizacji dozoru, czy realizacji kar nieizolacyjnych to 40 zł - zauważa senator Romaszewski. Efekt jest taki, że gigantyczna grupa przestępstw drobnych pozostaje bezkarna i stanowi źródło poważnej przestępczości. 3 tys. kuratorów na 150 tys. dozorów jest liczbą iluzoryczną. To fikcja, a wyrok w zawieszeniu oznacza bezkarność. Mamy uczelnie, które kształcą kuratorów, z wojska wychodzą ludzie z pewnym przygotowaniem pedagogicznym, którzy mogliby się tym zajmować. Jest okazja, żeby zrealizować probację. Czy przerodzi się to wreszcie w konkrety? - pyta senator.

Druga uwaga senatora dotyczy bezkarności oferowanej za współpracę. Resort nie ma pieniędzy na opłacanie działalności operacyjnej. Wobec tego - czym płaci? Bezkarnością. Ale trzeba pamiętać, że to rodzi przestępczość, przestrzega senator i przywołuje przykład Pershinga, który był agentem więziennym.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 24 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt.2

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska