Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Rozwarstwienie społeczne (71 pos.)

Rozwarstwienie społeczne (71 pos.)

2004-11-03

O rozwarstwieniu społecznym

71. posiedzenie Senatu - 3, 4 listopada 2004

 

Zabierając głos w dyskusji Senator stwierdził, iż jednym z ważniejszych błędów popełnionych w czasie transformacji ustrojowej było oddzielanie polityki społecznej od polityki gospodarczej. To są sprawy, które się po prostu oddzielić nie dają. Jeżeli całą naszą klasę średnią - jeśli ją w ogóle można nazwać średnią - stanowi 5% społeczeństwa, to trudno się dziwić, że reszta obywateli jest niezadowolona z przemian. Jeżeli 95% społeczeństwa nie było w stanie przedrzeć się do klasy średniej, to z tego przede wszystkim wynika radykalizacja nastrojów społeczeństwa. Zdajmy sobie sprawę z tego, że w Polsce 60% społeczeństwa żyje poniżej minimum socjalnego, a to minimum socjalne pozwala im żyć prawdopodobnie tylko dlatego, że istnieje szara strefa - zauważył Senator.

Senator Zbigniew Romaszewski zadał pytanie ministrowi finansów, dlaczego 50% próg podatkowy dla najlepiej zarabiających rozważamy jest z punktu widzenia dochodów państwa i problemów gospodarczych, a nie bierze się pod uwagę gwałtownie rosnącego rozwarstwienia społeczeństwa. Rozwarstwienie to może prowadzić do bardzo poważnych problemów społecznych - zauważył Senator. Drugie pytanie Senatora Romaszewskiego dotyczyło prac, które są prowadzone przez rząd w celu zmiany ustawy kominowej i ograniczenia dochodów osób, które tej ustawie podlegają. W jakiej fazie są w tej chwili te prace i czy dużo osób podlegających ustawie kominowej w wersji rządowej weszłoby do strefy pięćdziesięcioprocentowej podatku dochodowego - zapytał Senator.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 71 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 1

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska