Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Ochrona danych osobowych (53 pos.)

Ochrona danych osobowych (53 pos.)

2004-01-08

O ochronie danych osobowych

53. posiedzenie Senatu - 8, 9 stycznia 2004

 

Ustawa o ochronie danych osobowych w swoim obecnym kształcie jest zdaniem Senatora jedną z najważniejszych przeszkód w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W oparciu o zapisy tej ustawy w praktyce blokuje się wiele cennych inicjatyw społecznych, utrudnia małym firmom funkcjonowanie na rynku, utrudnia utrzymywanie więzi społecznych i blokuje wiele inicjatyw kontrolnych.

W swojej wypowiedzi Senator podniósł sprawę wpływu nowelizacji na zawód dziennikarza. Senator mówił, że spod działania ustawy należy wyłączyć działalność dziennikarską i literacką. Dziennikarz, który prowadzi śledztwo dziennikarskie w jakiejś sprawie, na pewno narusza prywatność, powiedzmy sobie, przestępcy, ale robi to w interesie społecznym. W myśl proponowanej nowelizacji nie mógłby tego śledztwa prowadzić i to bez względu na interes społeczny. Chodzi po prostu o to , ażeby czyjaś prywatność nie mogła sparaliżować i stanowić zagrożenia dla wolności słowa. Obawiam się po prostu, żeby nie był tutaj budowany jeszcze jeden urząd cenzorski, co jest niebezpieczne. Wspólnie z senatorem Balickim składamy tego typu poprawkę.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 53 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 9

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska