Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Minimalne wynagrodzenie za pracę (85 pos.)

Minimalne wynagrodzenie za pracę (85 pos.)

2005-07-13

Minimalne wynagrodzenie za pracę

85. posiedzenie Senatu - 13, 14 i 15 lipca 2005

 

Senator Romaszewski przypomniał, dlaczego państwo ingeruje w niektóre procesy gospodarcze. W ostatnich czasach karierę zrobiło słowo "roszczenie", a słowo "chciwość" zniknęło z języka polskiego. Państwo ingeruje, ażeby ograniczyć chciwość i aby te środki, które są produkowane przez społeczeństwo, do tego społeczeństwa wracały i mogły budować popyt. Nieprawdą jest, że wzrost dochodów ludności jest niezasłużony, oderwany od rzeczywistości i że płace rosną, a wydajność za tym nie nadąża. Od roku 1989 wydajność pracy wzrosła w Polsce pięciokrotnie, a płace realne o 36%. To znaczy, że ogromna ilość dochodów nie trafiła do konsumentów. Musimy tworzyć warunki w których społeczeństwo poprzez swoją siłę nabywczą może stymulować rozwój naszej gospodarki i powstawanie miejsc pracy. Taki jest sens, tego, co w tej chwili robimy - mówi Senator.

Niepokojący jest fakt, że wzrost płacy minimalnej o 36 zł traktowany jest przez niektórych senatorów jako symboliczny gest przedwyborczy. Świadczy to o całkowitym oderwaniu od polskiej rzeczywistości. Warto przypomnieć, że ponad 60% ludności żyje poniżej minimum socjalnego i dla niej 36 zł podwyżki to niestety wzrost dochodów o ponad 5%.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 85 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 23

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska