Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / VII Kadencja Senatu RP od listopada 2007 roku / O społecznych aspektach profesjonalizacji armii (39. pos.)

O społecznych aspektach profesjonalizacji armii (39. pos.)

2009-07-29

Profesjnalizacja armii

39. Posiedzenie Senatu VII kadencji, 29 lipca 2009 roku

 

Przedłożona ustawa jest jednym z elementów procesu profesjonalizacji armii.

Podczas debaty Senator Zbigniew Romaszewski mówił: "mimo ogólnego entuzjazmu, który towarzyszy powoływaniu profesjonalnych sił zbrojnych, jest jeden problem, który właściwie umyka naszej uwadze. Mianowicie obrona narodowa to było jednak naprawdę potężne źródło edukacyjne. Co roku ze sto tysięcy ludzi, którzy do edukacji na ogół nie mieli dostępu, wędrowało na różnego rodzaju przeszkolenia. Nabywali kwalifikacje, zostawali na przykład kierowcami, ocierali się o świat.

W tej chwili tego nie mamy. Czy w związku z tym podejmowane są jakieś próby, ażeby to w jakikolwiek sposób zrekompensować? Bo to będzie piekielna dziura, jeżeli chodzi o te bardzo szerokie rzesze społeczne. Budowa związków strzeleckich, "Sokoła", diabli wiedzą czego, gwardii narodowej... No, czegokolwiek.

W każdym razie ta siedemnastotysięczna rezerwa (Od Redakcji: tworzone na mocy ustawy Narodowe Siły Rezerwowe) raczej wygląda śmiesznie w tym kontekście, o którym mówiłem.

To jest bardzo poważny problem."

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 9 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 10

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska