Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / VII Kadencja Senatu RP od listopada 2007 roku / Prawo o ruchu drogowym - system antyradarów (29. pos.)

Prawo o ruchu drogowym - system antyradarów (29. pos.)

2009-03-18

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym

29. posiedzenie Senatu VII kadencji, 18 marca 2009 roku

 

Był to poselski projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu Platformy Obywatelskiej. Celem ustawy jest wprowadzenie systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym i usytuowanie sieci fotoradarów. Efektywność działania systemu rejestracji i ujawniania naruszeń zapewniają projektowane rozwiązania techniczne, które przewidują, iż każdy ujawniony i zarejestrowany przypadek naruszenia prędkości będzie przekazywany do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Centrum będzie częścią struktury organizacyjnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Projektodawca proponuje ponadto inny rodzaj odpowiedzialności w tym przypadku tj. wprowadzenie odpowiedzialności administracyjnej w miejsce dotychczasowej odpowiedzialności za wykroczenie.

Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski podczas debaty mówił: "Koledzy bardzo szczegółowo omówili wątpliwości dotyczące konstytucyjności ustawy, ja natomiast chciałbym powrócić do kwestii, którą uważam za całkowicie pryncypialną.

W tej chwili to jest przede wszystkim kontrola ograniczeń. Przecież jadąc każdy każdego dnia napotyka całkowicie absurdalne zakazy i oznaczenia. To jest po prostu kompletna inflacja prawa, bo jeżeli widzisz, że to nie ma znaczenia, że jest to wynik całkowicie arbitralnej decyzji, nie wiadomo zresztą czyjej i nie wiadomo po co podjętej, to przepraszam bardzo, ale takiego prawa nie chce ci się szanować. Muszę powiedzieć, że między innymi tym to się różnimy od Zachodu, że tam jednak zakazy rzeczywiście mają związek z bezpieczeństwem ruchu, a nie z widzimisię lokalnej władzy czy kogoś, kto na przykład skończył budować drogę i to zostawił."

Dalej Senator odniósł się do pomysłu przeprowadzenia kontroli sensowności ustawienia znaków drogowych na przykład ograniczających prędkość. Zdaniem Senatora inflacja przepisów będzie w dalszym ciągu narastała jeśli taka kontrola nie zostanie przeprowadzona. Senator mówił: "Może najprościej byłoby uruchomić komórkę, do której obywatele mogliby pisać i wskazywać te wszystkie absurdy, które codziennie napotykamy na drogach, a są tego gigantyczne ilości. I to polecam państwa uwadze.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 29. posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 1

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska