Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / Spotkanie ze związkowcami budżetówki i służb mundurowych, 22 września 2010 roku

Spotkanie ze związkowcami budżetówki i służb mundurowych, 22 września 2010 roku

2010-09-22

Oficjalna strona senatora Zbigniewa Romaszewskiego

 

Spotkanie ze związkowcami

Senat, 22 września 2010 roku

 

22 września 2010 r. wicemarszałek Zbigniew Romaszewski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych sfery budżetowej i służb mundurowych. W skład delegacji wchodzili: Joanna Oprządek – Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność, Tomasz Krzemiński – wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, Mariusz Tyl – przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej i Sebastian Jarych – sekretarz Sekcji Krajowej Pożarnictwa NSZZ Solidarność.

Głównym tematem spotkania było zamrożenie w roku 2009, 2010 i 2011 waloryzacji wynagrodzeń w administracji państwowej. Poruszony został problem odbierania dodatków specjalnych oraz racjonalizacji zatrudnienia. Zbigniew Romaszewski poprosił o szczegółową informację nt. wpływu takich oszczędności na ściągalność podatków przez służby skarbowe, a w konsekwencji na dochody budżetu państwa.

Związkowcy podnieśli kwestię sposobu komunikacji rządu z partnerami społecznymi. Wg nich rząd nie bierze pod uwagę ich opinii, publikując w mediach kolejne projekty niekorzystnych dla pracowników regulacji. Wicemarszałek poprosił o udostępnienie na piśmie dowodów lekceważenia i braku konsultacji strony społecznej przez rząd.

Przedstawiciele służb mundurowych mówili o zawieszonym programie modernizacji, rozliczaniu zwolnień lekarskich i nadgodzin, redukcji zatrudnienia pracowników cywilnych oraz ciągle ponawianej inicjatywie włączenia funkcjonariuszy do powszechnego systemu emerytalnego. Zwracali uwagę na nawet 15% poziom wakatów i masowe odejścia całych wydziałów wyszkolonych ludzi z powodu niskich płac i słabego wyposażenia. Tymczasem wyzwania dla bezpieczeństwa Polski to prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i EURO 2012, nie mówiąc już np. o klęskach żywiołowych.

Członkowie delegacji wręczyli wicemarszałkowi petycję zawierającą postulaty protestujących pracowników budżetówki. Zaproponowali współpracę, np. w formie spotkania z senatorami, na którym mogliby przedstawić swoje racje. Zbigniew Romaszewski poinformował, że petycję oraz notatkę z tego spotkania przekaże marszałkom i przewodniczącym klubów senackich. Zadeklarował, że senatorowie PiS podejmą problem w momencie dyskusji nad budżetem i przedmiotowymi ustawami. Obiecał związkowcom osobiste zaangażowanie.

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska