Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Jan Paweł II (36 pos.)

Jan Paweł II (36 pos.)

2003-03-19

O ustanowieniu dnia 16 października
Dniem Ojca Św. Jana Pawła II
projekt senacki

36. posiedzenie Senatu - 19 i 20 marca 2003

 

Rok 2003 jest rokiem 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II i jest to szczególna okazja do wyrażenia naszego uznania osobie Ojca Świętego - mówił senator Zbigniew Romaszewski, pomysłodawca i autor senackiego projektu ustawy. Jako sprawozdawca Komisji Ustawodawstwa i Praworządności wskazał, że dzień 16 października jest dla Polaków dniem szczególnym. Fakt, że Polak został głową kościoła katolickiego miał ogromny wpływ na dalsze dzieje naszego narodu. Wizyty Jana Pawła II w Polsce były dla narodu ważnymi wydarzeniami, źródłem odwagi, siły i poczucia wspólnoty.

Autorytet Jana Pawła II oraz jego nauczanie, na których zawsze można się było oprzeć, przyczyniły się do tego, że przy odejściu od totalitaryzmu nie polała się ani jedna kropla krwi, że potrafiliśmy w oparciu o to zbudować poczucie godności własnej, poczucie godności narodu, że potrafiliśmy zbudować państwo demokratyczne. Dzień 16 października będzie należał do takich dni jak 3 maja czy 11 listopada, do dni, które zadecydowały o polskich dziejach.

Jan Paweł II odgrywa wielką rolę w przypominaniu światu o braterstwie ludzi, o solidarności, o ich godności. Na szczególny szacunek zasługuje to, że dla Jana Pawła II zawsze człowiek jest przed pieniądzem, że nie ma takich koniunkturalnych interesów, które spowodowałyby, iż nie wypowiedziałby się przeciw wojnie, że przypomina nam, iż jesteśmy ludźmi i powinniśmy być braćmi. Jest to bardzo trudna nauka, często dotyczy problemów społecznych, o których tak niewiele mówi się we współczesnym świecie. Wymaga ona, żeby ją powtarzać. Dzień 16 października byłby dniem poświęconym osobie Jana Pawła II i popularyzacji jego nauki.

Jako sprawozdawca Komisji Senator poruszył również niektóre zagadnienia prawne i proceduralne.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 36 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt.6

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska