Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Swobody obywatelskie na Ukrainie (73 pos.)

Swobody obywatelskie na Ukrainie (73 pos.)

2004-12-01

O swobodach obywatelskich na Ukrainie

73. posiedzenie Senatu - 1, 2 i 3 grudnia 2004

 

Zabierając głos w dyskusji na temat uchwały Senatu w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi na Ukrainie senator Romaszewski zauważył, że niezależnie od tego, czy prezydentem będzie Juszczenko, czy będzie nim Janukowycz, Ukraina będzie z nami graniczyła i politykę zagraniczną w stosunku do Ukrainy będziemy musieli prowadzić. Dlaczego nosimy kolor pomarańczowy - pyta Senator. Nie dlatego, iż bezkrytycznie popieramy kandydaturę Juszczenki na prezydenta, tylko dlatego, że ci, którzy się domagają demokracji na Ukrainie, którzy się domagają wolności, noszą kolor pomarańczowy. Identyfikujemy się z ludźmi, którzy pragną wolności, którzy pragną demokracji. To jest rzecz pierwsza i zasadnicza - stwierdził Senator.

Druga kwestia jest taka, iż przez relacje z "pomarańczowej" rewolucji dociera do nas atmosfera rozentuzjazmowanego tłumu. Proszę jednak pamiętać, że kwestia rozpadu Ukrainy i groźba użycia przemocy względem rewolucji to nie są mity. Wystarczy obejrzeć telewizje rosyjskie, które wyrażają zdziwienie, że nie wprowadzono stanu wojennego. Nawoływano wręcz do wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie. My dostrzegamy tylko radosną atmosferę i w takiej atmosferze pozostaje w tej chwili cała wschodnia Ukraina, ale na tej samej wschodniej Ukrainie można odbierać programy rosyjskich telewizji i usłyszeć w nich o tendencjach secesyjnych, które są świadomie wyolbrzymiane. Powinniśmy sobie z tego zdawać sprawę - mówi Senator.

Poruszając sprawę Francji, która poprzez marginalizację problemu ukraińskiego stara się wzmocnić swoje dobre stosunki z Rosją - Senator stwierdził - iż jest to stały element francuskiej polityki dążącej do osłabienia roli USA w Europie.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Suchocka-Roguska odpowiedziała, iż zmiana stawek VAT we wskaźniku cen towarów i usług dla gospodarstw domowych, emerytów i rencistów nie była uwzględniana, dlatego że ten wskaźnik jest liczony przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a propozycje zmiany stawek pojawiły się dopiero w ostatnim okresie.

Powinniśmy - powiedział Senator poprzeć demokrację, wolne wybory i wyrazić swoje sympatie dla ludzi, którzy wyszli na ulice, żeby bronić wolności. Jeszcze nigdy biało-czerwona flaga nie była witana na ulicach Kijowa przez Ukraińców z takim entuzjazmem, jak teraz, kiedy poparliśmy ich wolnościowy zryw społeczny. To jest nasze osiągnięcie i sądzę, że nasza uchwała idzie w tym samym kierunku.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 73 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 21

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska