Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Instytucje pozarządowe (69 pos.)

Instytucje pozarządowe (69 pos.)

2004-10-29

O instytucjach pozarządowych

69. posiedzenie Senatu - 29, 30 września oraz 14 października 2004

 

Podczas debaty nad nowelizacją Kodeksu Karnego i Kodeksu Karnego Wykonawczego dotyczącej orzekania nawiązek od sprawców wypadków drogowych Senator Romaszewski mówił, że panuje pogląd, że środki przekazane instytucjom pozarządowym są wykorzystywane efektywnie. Niestety nie zawsze. W sytuacji panującego w kraju bezrobocia, część instytucji, które powinny działać jako instytucje o charakterze publicznym, o charakterze społecznym, ewoluuje w stronę stania się miejscami zatrudnienia - powiedział Senator. Znam taką nobliwą fundację, w której 80% dotacji państwowej zostało zużyte na koszty administracyjne. Sądzę, że należy, kiedy dysponuje się pieniędzmi publicznymi, sprawdzać, jak te pieniądze są wydatkowane.

Wracając do sprawy nawiązek, Senator przytoczył przykład fundacji założonej przez dwóch panów przebywających w więzieniu za wyłudzenia. Przy pomocy adwokatów założyli oni fundację rzekomo pomagającą dzieciom, które uległy wypadkom drogowym. Fundacja ta świetnie funkcjonowała wyłudzając dodatkowo nieruchomości. Fundacja prowadziła bardzo szeroką działalność i pieniądze z nawiązek napływały do niej szerokim strumieniem, a potem nagle wypłynęły na budowę basenu, który nigdy nie powstał. Zgadzam się z panem ministrem - powiedział Senator, że ministerstwo do badania celowości i gospodarności takich przedsięwzięć nie jest przygotowane. Uważam jednak, iż ministerstwo powinno podjąć się rozwiązania trudnego problemu kontroli nad środkami kierowanymi do takich instytucji - zauważył Senator.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 69 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 14

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska