Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / V Kadencja Senatu RP 2001 - 2005 / Dzień Jana Pawła II (84 pos.)

Dzień Jana Pawła II (84 pos.)

2005-06-29

O ustanowieniu 16 października
dniem Ojca Św. Jana Pawła II

84. posiedzenie Senatu - 29 czerwca i 1 lipca 2005

 

Senator przypomniał, że podobna debata została już przeprowadzona w maju 2003 r., kiedy wpłynął po raz pierwszy projekt ustanowienia dnia papieskiego świętem narodowym i podstawowa wymiana argumentów już wtedy miała miejsce. Chciałbym tylko - powiedział senator Romaszewski - zwrócić uwagę na dwie nowe okoliczności. Jedną tragiczną, tj śmierć Jana Pawła II i drugą budującą, czyli ogromną mobilizację polskiego społeczeństwa, które w dniach żałoby dało jednoznaczny wyraz swojemu przywiązaniu i woli czczenia pamięci Jana Pawła II. Sądzę, że ta spontaniczna inicjatywa, która przyświecała wszystkim obchodom żałobnym po śmierci Jana Pawła II, powinna być przez Wysoką Izbę wzięta pod uwagę, jako wyraz woli polskiego społeczeństwa. Mam nadzieję - powiedział Senator - że dobra wola, której Sejmowi nie zabraknie, pozwoli, żeby jeszcze w tej kadencji dzień 16 października został ustanowiony Dniem Jana Pawła II.

Odpowiadając na pytanie czy ustanowienie 16 października dniem Jana Pawła II było konsultowane z Episkopatem Polski Senator stwierdził, że Arcybiskup Michalak udzielił odpowiedzi w tej sprawie, z której wynika, iż Episkopat nie ma nic przeciwko temu, aby 16 października był Dniem Jana Pawła II, natomiast kwestia ustanowienia tego dnia dniem świątecznym nie była dyskutowana. Co do szans zaakceptowania ustawy przez Sejm, to z ogromnej frekwencji parlamentarzystów w czasie pogrzebu Jana Pawła II - zauważył Senator - można wnosić, że inicjatywa ta zostanie przyjęta.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 84 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 14

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska