Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / Oświadczenie w sprawie "Akcji Wisła" - 8 stycznia 1997

Oświadczenie w sprawie "Akcji Wisła" - 8 stycznia 1997

1997-01-08
Oficjalna strona senatora Zbigniewa Romaszewskiego

 

OświadczenieW sprawie akcji "Wisła"

z dnia 8 stycznia 1997 roku

 

W 1997 roku przypada pięćdziesiąta rocznica przeprowadzenia osławionej "akcji Wisła", w wyniku której ofiarą masowych wysiedleń i zbiorowych działań represyjnych stała się ludność ukraińska południowych i środkowo - wschodnich regionów Polski. Wspomnienie tej ponurej "akcji" rzuca cień zarówno na współżycie społeczne wewnątrz naszego kraju jak i na stosunki między narodem polskim i ukraińskim. W przeszłości stosunków polsko-ukraińskich są karty bolesne i tragiczne obok pamięci o dobrym współistnieniu i współpracy obu narodów.

Ukraina i Polska, odrodzone w niepodległym i demokratycznym bycie, mają ważną rolę do spełnienia w budowie ładu europejskiego. Jest rzeczą ważną, aby widma przeszłości nie osłaniały możliwości wypełnienia takiej roli i nie przeszkadzały w budowie polsko-ukraińskiej wspólnoty interesów i zamierzeń. Wymaga to z obu stron sprawiedliwej oceny przeszłości.

"Akcja Wisła" była rezultatem systemu stalinowskiego oraz wyrazem totalitarnej ideologii i polityki. Potępiamy ją jednoznacznie i z całą mocą. Czcimy pamięć jej ofiar, wyrażamy współczucie wszystkim, którzy noszą bolesną pamięć krzywdy swoich rodzin i swojej społeczności oraz wyrażamy nadzieję, że Sejm RP dołoży starań, by na miarę obecnych możliwości, wynagrodzić krzywdy wtedy uczynione.

Senator Zbigniew Romaszewski był jednym z wielu sygnotariuszy zamieszczonego powyżej oświadczeia

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska