Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / "Gorące teczki" - Wypowiedź dla "Prawa i Życia" - 8 grudnia 1998

"Gorące teczki" - Wypowiedź dla "Prawa i Życia" - 8 grudnia 1998

1998-12-08
Oficjalna strona senatora Zbigniewa Romaszewskiego

 

Gorące teczki

Wypowiedź Senatora Zbigniewa Romaszewskiegodla tygodnika „Prawo i Życie” z dnia 8 grudnia 1998 roku

 

Rząd chce otworzyć przed obywatelami archiwa służb specjalnych PRL. Tajne pozostawałyby tylko akta dotyczące szpiegostwa, terroryzmu i przestępstw godzących w porządek prawny państwa. To jest dobry pomysł. Koleina koncepcja, która popycha do przodu nie załatwioną do tej pory sprawę rozliczenia przeszłości. Wyznaczenie grubej kreski spowodowało już wiele szkód, nie pozwoliło zerwać z ciągłością PRL, ochroniło funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i wysokich funkcjonariuszy dawnego aparatu władzy. Przez ostatnich kilka lat dawni członkowie PZPR umocnili swoje wpływy w gospodarce.

Mam nadzieję, że pomysł powołania Instytutu Pamięci Narodowej, który będzie udostępniać akta służb specjalnych, przyczyni się chociażby do moralnego zadośćuczynienia wielu krzywdom. Uważam jednak, że szefowie Urzędu Ochrony Państwa i Ministerstwa Obrony Narodowej powinni zastrzec, do których dokumentów dostęp mogą mieć tylko wyznaczeni przez nich przedstawiciele.

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska