Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / O lustracji - Wypowiedź dla Tygodnika AW"S", 5 kwietnia 1998

O lustracji - Wypowiedź dla Tygodnika AW"S", 5 kwietnia 1998

1998-04-05
Oficjalna strona senatora Zbigniewa Romaszewskiego

 

O lustracji

Wypowiedź Senatora Zbigniewa Romaszewskiego dla Tygodnika „AWS” z dnia 5 kwietnia 1998 roku

 

Senat nie podziela stanowiska, że z działania ustawy powinny być wyłączone służby wywiadu i kontrwywiadu. Nie możemy tego uwzględnić, ponieważ stoimy na stanowisku, że służby te były włączone w działalność Służby Bezpieczeństwa i były generalnie w większości nakierowane na walkę z tymi, którzy mogli podważyć totalitarny system PRL. Na przykład "okrągły stół" był operacyjnie zabezpieczany przez służby wywiadowcze Departamentu I MSW. Ostatnią rewizję w moim domu w poszukiwaniu mojego raportu o realizacji praw człowieka w Polsce przeprowadził nie kto inny, jak kontrwywiad. PRL to nie było suwerenne państwo, wszelkie materiały wywiadowcze czy kontrwywiadowcze były przesyłane do centrum moskiewskiego i większość pracy była po prostu pracą na rzecz państwa polskiego. (...)

Co znaczyło słowo "dobrowolność" w PRL? Nikt na tej sali nie kwestionuje chyba, że PRL nie była państwem totalitarnym i pojęcie dobrowolności w takim państwie nie istnieje.

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska