Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / O patriotyzmie przed Świętem Niepodległości - "Dziennik", 10 listopada 2007 roku

O patriotyzmie przed Świętem Niepodległości - "Dziennik", 10 listopada 2007 roku

2007-11-10
Oficjalna strona senatora Zbigniewa Romaszewskiego

 

O patriotyzmie na Święto Niepodległości

Wypowiedź Senatora Zbigniewa Romaszewskiego opublikowana w "Dzienniku" w dniu 10 listopada 2007 roku

 

Patriotyzm to miłość do ojczyzny. To stosunek do tradycji, tożsamości narodowej i społeczeństwa polskiego. Patriotyzm, to także ciarki, które przechodzą po plecach na dźwięk hymnu polskiego albo przed występem naszych piłkarzy. To także związek z innymi osobami, wybitnymi Polakami i wspólne przeżywanie spraw kraju. Patriotyzm to świadomość, że jest się częścią wspólnoty, która ma pewne obyczaje, tradycję i historię. Patriotyzmu jednak nie można rozumieć na zasadzie przeciwstawiana się innym nacjom. Patriotyzm to zjawisko przede wszystkim pozytywne.

Patriota dziś powinien wiedzieć z jakich wyrasta korzeni i poczuwać się nie tylko do praw, ale także do obowiązków wobec swojej ojczyzny. Obowiązków jest wiele, ale najważniejsze z nich to nieszkalowanie jej, poczucie lojalności wobec niej, a także płacenie podatków, uczestniczenie w wyborach. O tych obowiązkach nie pisze się zazwyczaj w ustawach, tylko mama może ich nauczyć. Bo patriotyzm wynosi się z domu.

Obok Senatora Zbigniewa Romaszewskiego wypowiedzieli się: Krystian Lupa - reżyser teatralny; Biskup Tadeusz Pieronek; Aleksander Wolszczan - astronom; Wojciech Olejniczak - poseł SLD; Tomasz Stańsko - muzyk jazzowy; Michał Głowiński - teoretyk literatury, historyk; Henryk Samsonowicz - były minister edukacji; Zbigniew Boniek - piłkarz; Janusz Palikot - poseł PO; gen. Sławomir Petelicki - twórca jednostki GROM; o. Macoiej Zięba - dominikanin; Michał Kiciński - twórca gry "Wiedźmin" i Marco (Jacek Mejer) - raper.

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska