Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / Czy obywatelom potrzebna jest polityka?
Czy obywatelom potrzebna jest polityka?

Czy obywatelom potrzebna jest polityka?

2011-09-28

Romaszewski podkreślił, że to właśnie obywatele uważają, iż polityka jest im niepotrzebna. Wezwał ludzi do tego, aby "czuli się pełnoprawnymi, świadomymi obywatelami, aby zwracali uwagę na to, co dzieje się w kraju". Skrytykował natomiast osoby, które odcinają się od polityki twierdząc, że jest ona "brudna". Zdaniem Romaszewskiego, tego typu myślenie jest "plagą tych wyborów".

W opinii Romaszewskiego polityka obecnie przestaje być budowaniem kompromisu, który zastąpiony zostaje przez PR, co prowadzi do "hodowania obywateli, którzy są bezrefleksyjni i którzy są w stanie przyjmować tylko rzeczy łatwe, proste i przyjemne".

Zbigniew Romaszewski opowiedział się także za redukcją liczby uchwalanych ustaw i "przywróceniem znaczenia słowa «polityka»".

- Najważniejszą rzeczą, która w tej chwili jest do zrobienia jest kwestia ustawodawstwa. Nasz Dziennik Ustaw wychodzi w objętości 20-25 tys. stron i właściwie nie jest pisany dla obywateli - powiedział Romaszewski na konferencji prasowej. Jego zdaniem, należy "ograniczyć zalew ustaw, nad którym właściwie nikt nie panuje".

- Prawo w tej chwili odrywa się od rzeczywistości i zamienia się w pewną lawinę formułek, która zalewa ludzi. Mamy sytuację taką, że prawo przestaje być narzędziem sprawiedliwości - zaznaczył.

Romaszewski chce też "przywrócić znaczenie słowa «polityka»". Dla niego, polityka to "piekielnie trudna sztuka budowania konsensusu, budowania porozumienia wewnątrz społeczeństwa".

Od polityki Romaszewski zdecydowanie oddziela postpolitykę, którą określił jako "sztukę wygrywania wyborów i obejmowania rządów niezależnie od tego, czy się chce coś realizować, czy tylko chce się posiadać władzę". Jego zdaniem, polityka jest potrzebna obywatelom, a postpolityka "chyba nie, bo służy w gruncie rzeczy ich otumanianiu".

Romaszewski odniósł się także do zmian w sposobie wyłaniania senatorów (wprowadzone zostały okręgi jednomandatowe do Senatu). - Okazuje się, że wójta wybiera się w dwóch turach, prezydenta miasta, burmistrza wybiera się w dwóch turach, ale dla senatora wystarczy jedna. Tak to zostało skonstruowane, ale za tym nie poszło w gruncie rzeczy nic więcej. Przypuszczam, że opinia publiczna jest przekonana, że senator, który będzie pochodził z jednomandatowego okręgu, będzie jakimś jej przedstawicielem, będzie się zajmował sprawami tego okręgu. Nic bardziej nieprawdziwego, bo uprawnienia senatora po prostu nie uległy zmianie - komentował. Wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu nazwał "PR-owskim gestem".

- Wybory w okręgach jednomandatowych to jest jakaś taka brzytwa, która wycina wszystkich mniejszych kandydatów - ocenił.

Romaszewski kandyduje do Senatu z okręgu obejmującego Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą. Jest jedynym senatorem sprawującym nieprzerwanie urząd od czasu ponownego powołania Senatu w 1989 r.

Autor: JS
Źródło: PAP
Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska