Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / III Kadencja Senatu RP 1993 - 1997 / W sprawie przekazywania gminom instytucji kulturyw ramach programu pilotażowewgo do Prezesa Rady Ministrów (3. pos. 28.10.1993)

W sprawie przekazywania gminom instytucji kulturyw ramach programu pilotażowewgo do Prezesa Rady Ministrów (3. pos. 28.10.1993)

1993-10-28

Oświadczenie

Dotyczące przekazywania gminom instytucji kultury,
wygłoszone na 3. posiedzeniu Senatu III kadencji
w dniu 28 października 1993 roku.

 

W związku z tym, że została poruszona kwestia przekazywania zadań zleconych w programie pilotażowym, co zostało wstrzymane, ja również chciałbym przedstawić stanowisko, które do mnie wpłynęło z Komisji Pracowników Kultury NSZZ "Solidarność".

Proszę Państwa, nie jest to wyłącznie sprawa decentralizacji, za którą właściwie wszyscy się opowiadamy. Są pewne problemy, których nie rozwiązuje rozporządzenie Rady Ministrów. Niektóre są bardzo przykre, bo nie dostrzegane – to problemy kultury.

Wśród instytucji przekazywanych w ręce gmin znajdują się również biblioteki, muzea, a także szkoły artystyczne. Rodzi się problem, bowiem w sytuacji, gdy w gruncie rzeczy budżety gminne są często bardzo biedne, "zsypywanie" środków do wspólnego ubogiego garnka może doprowadzić do likwidacji owych instytucji.

Poważnym problemem, również bardzo dyskusyjnym, jest kwestia przekazywania eksponatów muzealnych w ręce poszczególnych gmin. Eksponaty te są często bardzo wartościowe, właściwie stanowią własność narodu.

Są to problemy, które rzeczywiście istnieją. Uważam, że zatrzymanie i pewna korekta rozporządzenia Rady Ministrów w tej sytuacji wydaje się konieczna, aczkolwiek problem jest na pewno dyskusyjny.

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska