Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / VII Kadencja Senatu RP od listopada 2007 roku / Ustawa o szczególnych zasadach realizacji inwestycji przeciwpowodziowych (58. pos.)

Ustawa o szczególnych zasadach realizacji inwestycji przeciwpowodziowych (58. pos.)

2010-07-02

Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania
do realizacji inwestycji w zakresie
budowli przeciwpowodziowych.

58. Posiedzenie Senatu VII kadencji, 2 lipca 2010 roku

 

Podczas debaty głos zabrał Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski: ”… przede wszystkim muszę powiedzieć, że mamy w Polsce mnogość specustaw dotyczących nadzwyczajnego trybu realizacji inwestycji. Mamy ustawy o lotniskach, autostradach, boiskach, a w tej chwili – o urządzeniach przeciwpowodziowych. Muszę powiedzieć, że jest już przygotowana jeszcze jedna odrębna ustawa, albo na etapie konsultacji rządowych, albo za chwilę na tym etapie będzie, ustawa dotycząca linii przesyłowych, gdzie sytuacja też jest drastyczna. A za chwilę możemy mieć jeszcze ustawę o rurociągach.

Myślę, że ten typ legislacji... No, zdecydowanie coś jest nie w porządku, kiedy wymyślamy oddzielnie dla różnych dziedzin, jak tam te sprawy rozwiązywać. Sądzę, że powinniśmy wypracować jakieś standardy. Ta ustawa akurat nie jest bezpośrednią reakcją na zjawiska powodziowe, to nie jest ustawa, że tak powiem, regulująca kwestie związane z bezpośrednimi naprawami szkód.

W związku z tym po prostu się zastanawiam, czy naprawdę nie pora, by zasiąść..., boję się, że to musi jednak zrobić rząd, że w ramach Senatu nie sposób byłoby taką ustawę przygotować. W każdym razie chyba najwyższy czas przygotować taką ustawę dotyczącą wywłaszczeń i realizacji inwestycji na cele publiczne, która by po prostu tego rodzaju problemy rozwiązywała. Czas zastanowić się, co jeszcze będziemy mieli ewentualnie w zanadrzu, jakie jeszcze problemy trzeba będzie rozwiązywać, bo takie rwanie ustaw po prostu niszczy system prawa.

Dziękuję bardzo."

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 58 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 2

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska